Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Starožitné šperky

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Štítky
Typ šperku
Ryzosti zlata
Ryzosti stříbra Technika/materiál Období
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Starožitné šperky

Populárne ponuky
Kategórie
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 3 120 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 3 120 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
Populární nabídky
123456 chevron_right chevron_right

Ľudia sa o výrobu šperkov snažili už pred tisíc rokmi. Šperk bol a stále je nielen štýlovým doplnkom, ale aj ukazovateľom spoločenského postavenia alebo talizmanom pre šťastie. Starožitné šperky, ako sú prstene, brošne, koliéry alebo náramky sú čoraz viac populárne. Umeniu a kúzlu starých šperkárskych majstrov prepadá čoraz viac ľudí a medzi milovníkmi starožitností ide o veľmi obľúbený sortiment. Šperky s drahými kameňmi, smaragdami, zafírmi, rubínmi alebo diamantami navyše môžu byť veľmi dobrou investíciou.


Na čo si dať pozor pri kúpe šperku?

Pri kúpe šperkov z drahých kovov je dobré myslieť na niekoľko vecí, aby ste sa vyvarovali sklamaniu a zlému obchodu. Pri šperkoch je dobré skúmať punc, rýdzosť a v prípade, že je šperk zdobený drahými prírodnými kameňmi, chcieť po predajcovi certifikát pravosti. Často sa totiž môže stať, že je šperk zdobený sklom alebo syntetickým kameňom namiesto prírodného. Každá krajina má iné puncové značky. Punc je značka, ktorá zaručuje dohodnutú čistotu kovu. Všetko má pod taktovkou Puncový úrad, kde nájdete aj podrobnejšie informácie o tejto problematike. Mimo puncov, ktoré sú platné v súčasnosti, sa môžete stretnúť aj s puncom na starožitnom tovare. Aj taký punc je platný, pokiaľ bol používaný na území Československa a nie je označený nižšou rýdzosťou, než najnižšou možnou rýdzosťou pre drahý kov podľa puncového zákona. Rýdzosť materiálu potom udáva množstvo drahého kovu, z ktorého je šperk vyrobený. Môžete sa teda napríklad stretnúť so značkou 585/1000 (14-karátové zlato), 750/1000 (18-karátové zlato) alebo striebro 925/1000 a ďalšie.

História šperkárstva

Prvé zachované zmienky o šperkoch sú staré tisíce rokov. Prevŕtané mušle navlečené na kožu alebo ozdoby v podobe spôn a náhrdelníkov zo zubov zvierat, to všetko bolo nájdené v hrobkách a dávalo jasný dôkaz o postavení pochovaného. Rovnako to bolo napríklad v Egypte, kde okázalé zlaté šperky nosili faraóni. V dobe antiky sa šperky neskrášľovali len ženy, ale aj muži a dokonca deti. Naopak doba raného kresťanstva šperkom veľmi nepriala, objavujú sa maximálne biskupské prstene, ktoré reprezentovali cirkevný úrad. Až s nástupom renesancie v 14. storočí prišiel aj veľký rozvoj šperkárstva. Obľúbené boli mohutné pánske prstene s brúsenými drahými kameňmi. Šperky sa v meštianskych rodinách dedili z generácie na generáciu a predstavovali rodinné bohatstvo. S príchodom 19. storočia dosiahlo šperkárstvo svoj technický vrchol, šperky z obdobia Biedermeieru, secesné alebo art deco šperky patria k najvyhľadávanejším na trhu starožitností.

Starožitné šperky Náušnice Biedermeier

Obľúbená secesia a art deco

Niet sa čomu diviť, že práve tieto dva umelecké štýly sú najpopulárnejšie a najobľúbenejšie medzi zákazníkmi aj zberateľmi. Sú to prevažne florálne motívy, ktoré dominujú secesii, a kombinácia rôznych drahých kameňov so syntetickými kameňmi, ktoré práve na začiatku 20. storočia zaznamenali veľký boom. S príchodom art deca okolo roku 1920 prichádza zlom a viac geometrických prvkov, ktorými sa práve art deco vyznačuje.

secesný náhrdelník art deco prsteň

Fenomén českého granátu

Starožitné šperky zdobené českými granátmi sú nielen u nás v Českej republike veľmi populárne. Svoje miesto si vydobyli aj u zákazníčok z celého sveta. Prevažná väčšina granátových šperkov z konca 19. storočia alebo zo začiatku 20. storočia je vyrobená z tombaku. Ide o pevnú zliatinu kovov zinku a medi, ktorá je pre veľmi tvrdý český granát úplne ideálna.

náušnice s českými granátmi goliér s českými granátmi

Starožitný zásnubný prsteň s diamantom

Zásnubný prsteň je pre väčšinu žien veľmi dôležitý, predsa len ide o prsteň, ktorý nosí zvyšok života. Ak hľadáte prsteň s históriou, ktorý nie je strojovo vyrábaný komerčnou spoločnosťou, voľba kúpy starožitného prsteňa bude to pravé. Či už chcete klasiku v podobe jedného solitérneho kameňa, diamantu, alebo zvolíte kombináciu farebného kameňa s diamantmi, u nás si určite vyberiete.


Ako vybrať veľkosť prsteňa?

Pri väčšine starožitných prsteňov nie je problém veľkosť nechať upraviť zlatníkovi. Nejde o veľký zásah a nie je sa čoho obávať, ide o úplne bežnú vec. Pokiaľ si neviete rady, je najjednoduchším riešením „ukradnúť“ partnerke nejaký prsteň, ktorý nosí, odniesť ho kamkoľvek do starožitníctva alebo zlatníctva a tam vám prsteň zmeria mierkou.


Diamant vs. briliant

Aký je medzi nimi rozdiel? Otázka, pri ktorej veľa z nás tápe. Fakt je taký, že briliant je stále diamant, len ide o okrúhly brús. Diamant sa rovnako, ako iné drahé kamene, brúsi do rôznych tvarov. Typov brúsov je hneď niekoľko: smaragdový brus, princess cut, briliantový brus, oválny brus, brus radiant a ďalšie.

Prsteň so safírom a diamantmi Diamantový prsteň

Starožitné šperky s drahými kameňmi ako dobrá investícia

Ako sme už spomenuli v úvode, starožitné šperky s drahými kameňmi nie sú len krásne na oko, ale môže ísť o naozaj cennú investíciu. V prípade, že hľadáte starožitný šperk, do ktorého chcete vložiť časť svojich úspor, je dobré si dať pozor na niekoľko vecí. V prvom rade kupujte takéto šperky len od overeného predajcu a trvajte na certifikáte, ktorý potvrdí karáty, čistotu a farbu drahých kameňov. Skontrolujte, či má šperk punc, prípadne trvajte na overení na Puncovom úrade.

Brošňa mucha s drahými kameňmiPrsteň so zafírmi a diamantmi
Zobraziť méně keyboard_arrow_up