Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Interné disky do PC

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Stav tovaru
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Doba dodania (od obdržania platby)
Kapacita disku Typ disku
Formát disku
Rozhranie Otáčky Značka Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Interné disky do PC

V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 488 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 488 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Interný pevný disk slúži na ukladanie dôležitých dát počítača, ktoré sú potrebné na jeho chod. Zároveň sa sem ukladajú aj všetky vaše dáta, ako sú aplikácie, programy, fotky a pod. Interný disk sa pripája k základnej doske pomocou slotov PCI Express alebo SATA. Pri starších modeloch sa môžete stretnúť ešte so slotom PATA. Poďte sa s nami pozrieť, aké typy pevných disku dnešný trh ponúka a na čo by ste sa mali pri jeho výbere zamerať.

SSD disk

SSD disky patria medzi najpokročilejšiu technológiu v ukladaní dát. Neobsahujú pohyblivé častice, vďaka čomu sú odolné voči mechanickému poškodeniu. Zároveň je SSD disk považovaný za spoľahlivý a je možné na ňom uchovať dáta po niekoľko rokov. Ponúka kapacitu od 16 GB do 2 T.

HDD disk

Tento typ disku je na trhu viac ako 60 rokov a oproti SSD disku je pomalší a menej výkonný. HDD disk obsahuje pohyblivé častice, preto je náchylný na mechanické poškodenie a môže dôjsť k strate dát.

SSHD disk

Tento disk slúži ako zlatá stredná cesta. Nachádza sa v ňom hlavný HDD disk, ktorému pomáha vedľajší SSD disk ako cache pamäť. SSHD disk tvorí kompromis medzi cenou a rýchlosťou disku.

Ako vybrať pevný disk

Zoznámili sme sa s typmi pevných diskov a teraz sa poďme pozrieť, na aké parametre by ste sa mali pri výbere disku zamerať:

  • Kapacita – Pri výbere pevného disku myslite na to, čo všetko naň chcete ukladať a či sa bude jednať o jediné úložné miesto. Pri stolných počítačoch je možné vykonať v budúcnosti navýšenie, pri notebookoch táto možnosť väčšinou nebýva a museli by ste tak siahnuť po externom disku. Zároveň myslite na to, že skutočná kapacita disku bude nižšia, než je udávané v popise. Časť pamäte totiž zaberú systémy a už inštalované aplikácie v počítači.
  • Veľkosť – Najčastejšie sa stretnete s veľkosťami 2,5”, 3,5” a formátom M.2. Veľkosť 3,5” je najpoužívanejším typom a nájdeme ju vo väčšine stolných počítačov. Zmenšený formát 2,5” sa využíva v notebookoch, ale je možné ho umiestniť aj do štandardného počítača.
  • Hlučnosť – Vždy si zistite, aký hlučný je disk v kľudovom režime a pri záťaži. Tieto údaje sa udávajú v decibeloch (dB).
  • Otáčky – Pomocou otáčok za minútu sa meria výkon pevných diskov. Čím viac otáčok, tým je disk výkonnejší. Tento údaj nehľadajte u SSD diskov.
  • Maximálna rýchlosť čítania a zápisu – Táto rýchlosť býva najčastejšie udávaná v Mb/s a určuje, ako rýchlo dokáže počítač pracovať s vyšším objemom dát v jednej chvíli. Čím vyššie toto číslo je, tým rýchlejšie tento úkon zvládne.
Zobraziť méně keyboard_arrow_up