Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left LP / Vinylové dosky

Často hľadané

Často hľadané

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Stav tovaru Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Doba vzniku Typ
Pôvod
Stav dosky Počet otáčok
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

LP / Vinylové dosky

Kategórie
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 27 703 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 27 703 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Gramofónové platne, čierne zlato všetkých hudobných fajnšmekrov, boli po niekoľko desaťročí najrozšírenejším nosičom zvukových nahrávok. A aj keď sa už jedná skôr o symbol hudobnej histórie, majú stále svoje čestné miesto v muzikantskom svete.

Dokonalé hudobné záznamy jedine z gramofónovej platne

Vinyly sa tiež stávajú viac a viac populárne medzi mladšími generáciami. Zvuk prehrávaný z vinylovej platne je totiž skoro taký dokonalý, ako by ste boli na živom vystúpení. A okrem hudby si z LP platní môžete tiež vypočuť aj hovorené slovo.

Výhody a úskalia vinylu

Zatiaľ nedosiahnutou a najväčšou výhodou gramofónovej platne je kvalita uchovávanej zvukovej stopy. Vďaka analógovému zápisu, ktorý je potom z vinylu snímaný mechanicky, je prehrávaný zvukový záznam dokonale plný. Nechýbajú žiadne tóny a reprodukovaný zvuk je takmer na nerozoznanie od živej hudby. Z digitálneho nosiča tak čistý a perfektný hudobný zážitok nezískate. Na druhú stranu však analógový záznam a mechanické snímanie predstavujú väčšie riziko poškodenia. Na vinylových doskách sa môže objaviť šum alebo nenávratné zničenie v podobe škrabancov. Veľmi dôležité je aj to, aby ste vlastnili gramofón s kvalitným hrotom (ihlou) a prehrávacím mechanizmom, ktorý dokáže z dosky vytiahnuť skutočne všetko, čo ukrýva.

Pustite si krátky singel alebo dlhé „eLPéčko“

Veľkosť platne prirodzene napovedá, aký dlhý záznam sa na nej nachádza. Medzi najčastejšie formáty gramofónových dosiek patria:

  • SP (single play) – malé single, ktorých priemer je 17 cm a prehrávajú sa väčšinou rýchlosťou 45 ot/min. Na každej strane vinylu je jedna skladba.
  • LP (long play) - veľké „eLPéčka“, ktorých priemer je 30 cm a prehrávajú sa väčšinou rýchlosťou 33,3 ot/min. Tieto vinyly obsahujú celé albumy a teda až 45 minút kvalitnej hudby. Rovnako sa využívajú na záznam hovoreného slova.
  • EP (extended play) – väčšia obdoba SP platní, ich priemer je 25 cm a väčšinou sa prehrávajú rýchlosťou 45 ot/min.

Nájdite svoj hit

S hľadaním vašej vytúženej gramofónovej platne vám pomôže filtrovanie pomocou parametrov. Na začiatok sa môžete odraziť napríklad od toho, či túžite po diele českého alebo zahraničného interpreta. Tiež už asi máte rozhodnuté, či hľadáte konkrétnu pesničku iba na single doske, alebo by ste chceli mať práve LP dosku s celým albumom, prípadne dokonca dvojalbum. Svoj výber potom môžete ešte viac zúžiť určením doby vydania vinylu. Alebo sa nechajte zlákať iba vašim obľúbeným hudobným žánrom a objavte nové sklady a zaujímavé kúsky do vašej kolekcie starých vinylových platní.

Zobraziť méně keyboard_arrow_up