Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Matchbox

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Stav tovaru Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Balenie
Určené pre
Materiál
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Matchbox

Kategórie
Balenie
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 2 135 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 2 135 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Firma vznikla v roku 1953 v Anglicku a aktuálne patrí do koncernu Mattel. Najslávnejšie roky prežila firma v druhej polovici minulého storočia. Matchbox okrem angličákov vyrába aj plastové veľké autá alebo herné sety pre deti.

Modely autíčok z krabičky od zápaliek – to je Matchbox

Oficiálny začiatok výroby autíčok sa datuje do roku 1953. Prvým vyrobeným kusom bol už rok predtým cestný valec. Za vznikom autíčok stojí Jack Odell, otecko malého dievčatka, ktorému povedali, že si môže vziať hračku do školy vo veľkosti krabičky od zápaliek. Jack Odell nelenil a vyrobil prvé kovové autíčko. Spoločnosť začala s výrobou prvej série, ktorá mala číslovanie 1 až 75 a bola zabalená do malých škatuliek, ktorých vzhľad bol inšpirovaný krabičkami od zápaliek Norvic. Zápalky sa vyrábali v Československu v závodoch SOLO Sušice. S ďalšími zberateľskými modelmi áut bol pôvodný papierový obal postupne nahradený plastovým.

Matchbox nie sú len angličáky

V roku 1973 firma začala vyrábať okrem autíčok aj plastové stavebnice lietadiel za veľmi nízku cenu. Za zmienku určite stoja modely Spitfire IX, Gladiátor alebo lietadlo P–⁠12E, ktoré sa predtým nikdy nepredávali ako modely pre deti. Lietadlá boli detailne prepracované aj vďaka kontaktom spoločnosti v lietadlovom múzeu RAF. V lete 1974 Matchbox predstavil modely bojovej techniky (predovšetkým tanky) – Puma, Panther, Humber. O rok neskôr Matchbox začal s predajom plastových stavebníc modelov áut, a to značiek Aston Martin, Jaguar, Porsche a Bugatti. Po ďalších piatich rokoch Matchbox vydal plastové stavebnice modelov motoriek.

Zriedkavé autíčka Matchbox

Medzi zberateľmi máte možnosť nájsť autíčka, ktoré v aukciách prekonajú cenu skutočného vozidla. Medzi najdrahšie autíčka, ktoré sa na aukciách predali, možno zaradiť Matchbox kamión alebo žeriav s červenou nadstavbou. Za predaj dostali predávajúci u susedov až 412 tisíc Kč. Raritnými kúskami sú:

  • MatchBox ERF Dropside Lorry,
  • Matchbox No. 30 Brown Magirus Deutz Crane 1961,
  • MatchBox Quarry Truck.

Modely áut Matchbox Yesteryears

Edícia Yesteryears je sériou áut dopravných modelov, ktoré mali kovové kolieska a vyrábali sa od roku 1956. Ich výroba skončila ekonomickou a spoločenskou krízou v 70. rokoch minulého storočia. Po edícii Yesteryears vznikli edície King Size a Major Pack, v ktorých nájdete poľnohospodárske a stavebné stroje a spravidla majú väčšie rozmery ako autíčka v edícii Yesteryears.

Zobraziť méně keyboard_arrow_up