Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Bankovky ČSR do 1939

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Stupeň zachovalosti
UNC
Rok vydania
Perforácia
Nominální hodnota Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Bankovky ČSR do 1939

Populárne ponuky
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 284 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 284 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
Populární nabídky
Zoznam ponúk
12345 chevron_right chevron_right

Samostatné Československo potrebovalo vlastnú menu a prvými papierovými platidlami sa tak stali kolkované Rakúsko-Uhorské bankovky, kedy kolky boli nalepené v miestach uhorského znaku na bankovkách 10, 20, 50 a 100 korún. Nominály 25 a 200 korún prestali byť zákonným platidlom. Korunové a dvojkorunové bankovky kolkované neboli z dôvodu prílišného zaťaženia papiera. Celkom boli okolkované bankovky v hodnote vyše 7 miliárd. Kolkované bankovky boli v obehu až do doby, kým sa vydali oficiálne štátovky republiky Československej. Štátovky preto, že Národná banka Československá bola zriadená až v roku 1926 a teda vydavateľom štátoviek bol Bankový úrad pri ministerstve financií, a tak bol vydavateľom priamo štát.

Prvé štátovky a bankovky

Prvou štátovkou bola 1 koruna 15. 4. 1919 a skutočne jej bolo vytlačených okolo 270 miliónov kusov. Ručné miešanie farieb a tiež zrejme nedostatočná skúsenosť zapríčinila, že štátovka má výrazné farebné odchýlky a rôzne odtiene od modrej až po zelenú. Ďalšou štátovkou bola 5 koruna 1919, kedy sa použil námet z nevydanej Rakúsko-Uhorskej bankovky. Pri 10 korunách 1919 bol podobný námet použitý aj pre bankovku z roku 1927. Pri ďalších štátovkách, najmä pri 50 a 100 korún je veľmi málo porovnávacieho materiálu, a preto je nutné mať veľkú obozretnosť pri nákupe, najmä s ohľadom na ich vysokú cenu. Stokoruna 1919 je vôbec najčastejšie falšovanou štátovkou. Štátovka 500 korún 1919 sa masívne falšovala už v dobe svojej platnosti, falzifikáty sú označované ako Meszáros, kedy bolo z tejto falšovateľskej dielne vtedy zadržaných až 60 000 kusov. Štátovka 1000 korún 1919 bola tlačená v New Yorku v American Banknote Company. Hlavná strana bola použitá z pripravovanej francúzskej bankovky 50 frankov. Podobný námet bol opäť použitý pre bankovku v hodnote 1000 korún v roku 1932. Najvyšší nominál emisie v roku 1919 je 5000 korún, ktorá bola tlačená vo Viedni a pre hlavnú stranu sa použil návrh Rakúsko-Uhorskej 1000 koruny. Z pol milióna kusov, ktoré boli v obehu, sa ich nevrátilo späť 98 kusov. V súkromných zbierkach sa nachádzajú tieto štátovky ako perforované, tak aj neperforované. Štátovka bola v obehu iba od 7. 8. 1919 do 15. 4. 1921 a je vôbec naším najvzácnejším platidlom.

ČSR bankovka 100 korún 1919
ČESKOSLOVENSKO 10 korún 1927

Štátovky 2. emisie a prvé bankovky

Druhá emisia platidiel bola už technicky prepracovanejšia, najmä vďaka tomu, že sa väčšina tlačila už v American Banknote Company, čo z hľadiska falšovania nebolo u nás technicky možné napodobniť tak, ako v prípade prvých štátoviek, ktoré boli tlačené bežne dostupnými prostriedkami. Preto napríklad pri bankovke 5 korún 1921 Komenský, ktorá bola zamýšľaná pôvodne pre emisiu 1919, vidíme priepastný rozdiel v kvalite prevedenia. Bankovky od roku 1926 tlačené už pod vedením Národnej Banky Československej boli už technicky dokonalejšie, tu už nastupujú až neskorší falšovatelia vylepšujúci na škodu zberateľov vzácne série odstránením písmena v sérii a podobne.

Tento opis pre vás pripravil odborník na bankovky – Robert Kurucz

„Keď pred 17 rokmi ako milovník histórie začínal zbierať, v tom čase si neuvedomoval, kam ho zberateľstvo zavedie – na veľtrhy, do zahraničia k medzinárodným predajcom a zberateľom z celého sveta, na zakladanie zberateľských stránok a diskusií, organizovanie prednášok aj obchodovanie. Teraz je rád, keď môže pomáhať v rozširovaní zbierok ako u začínajúcich, tak aj pokročilých záujemcov predovšetkým o bankovky v tej najlepšej kvalite. Na Aukre obchoduje už 15 rokov, a preto svoje skúsenosti rád využije na to, aby sa tu mohla rozvíjať vysoká kvalita služieb pre zberateľov."


Robert Kurucz
Zobraziť méně keyboard_arrow_up