Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Bankovky ČR po 1993

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Stupeň zachovalosti
UNC
Rok vydania
Perforácia
Nominální hodnota Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Bankovky ČR po 1993

V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 998 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 998 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Nová emisia bankoviek, ktorá bola pôvodne plánovaná v roku 1990, niesla nominály hodnôt 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1 000, 2 000 a 5 000 Sk. Kľúčovou a tiež prvou vyhotovenou bankovkou bol nominál 200 Kč, ktorá mala uľahčiť neúnosne vysokému objemu obiehaných stokorún. Štátna banka schválila v roku 1992 návrh Oldřicha Kulhánka, ktorý bol následne poverený realizáciou zostávajúcich nominálov. S ohľadom na nasledujúcu politickú situáciu rozdelenia na dva samostatné štáty bolo následne rozhodnuté, že návrh bude použitý len pre Českú republiku a keďže návrh pre Československo bol už vyhotovený a spracovaný, došlo iba k ľahkej úprave tlačových matríc. Z dôvodu rýchleho nahradenia peňažného obehu bola oslovená tlačiareň Thomas De La Rue, ktorá úzko spolupracovala so Štátnou tlačiarňou cenín, a tak vo veľmi krátkom čase šlo vyhotoviť celú emisiu vzoru 1993.

Bankovka - 5000 korún A22 - 1993

Nová emisia bankoviek

Bankovka 2 000 Kč bola pôvodne plánovaná ako náhradná záložná hodnota a bankovka 20 Kč išla do tlače neskôr až v roku 1994, pretože primárne bolo vytvoriť papierové nominály, ktoré sa nedali nahradiť mincami. Každá ďalšia emisia potom bola doplnená o lepšie ochranné prvky. V súčasnej dobe sú cenené nominály z roku 1993 série Z, ktoré britská tlačiareň vydala ako náhradná za nepodarené kusy, ďalej bankovka 2 000 Kč séria E, ktorá bola označená ako testovacia séria. Všetky neplatné vzory z roku 1993, 1995 a 1997 sú tiež dobre cenené, avšak treba podotknúť, že len v UNC stavoch. Bankovka 1 000 Kč 1998 získala od medzinárodnej asociácie odborníkov ocenenie ako druhá najlepšia nová bankovka na svete. Jozef Bubák, ktorý sa zúčastnil pôvodných návrhov ponovembrových Československých bankoviek a získal za svoje návrhy ocenenia, nakoniec realizoval svoju tvorbu až pri nových bankovkách Slovenskej republiky.

Tento opis pre vás pripravil odborník na bankovky – Robert Kurucz


„Keď pred 17 rokmi ako milovník histórie začínal zbierať bankovky, v tom čase si neuvedomoval, kam ho zberateľstvo zavedie – na veľtrhy, do zahraničia k medzinárodným predajcom a zberateľom z celého sveta, na zakladanie zberateľských stránok a diskusií, organizovanie prednášok i obchodovanie. Rád pomáha v rozširovaní zbierok ako u začínajúcich, tak aj pokročilých záujemcov predovšetkým o bankovky v tej najlepšej kvalite. Na Aukre obchoduje už 15 rokov, a preto svoje skúsenosti rád využije na to, aby sa tu mohla rozvíjať vysoká kvalita služieb pre zberateľov ."

Robert Kurucz
Zobraziť méně keyboard_arrow_up