Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Starožitné vreckové hodinky a stopky

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Štítky
Období Značka Druhy kapesních hodinek
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Starožitné vreckové hodinky a stopky

Populárne ponuky
V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 272 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 272 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
Populární nabídky
Zoznam ponúk
12345 chevron_right chevron_right

V minulých dobách boli vreckové hodinky nepostrádateľnou súčasťou všetkých džentlmenov. Zlatú éru zažívali v 19. storočí, kedy boli doplnkom oblečenia nielen vo vyšších spoločenských vrstvách, ale aj súčasťou vybavenia pracovníkov železníc alebo námorných dôstojníkov. Vyrábali sa zo zlata, striebra aj zo všeobecného kovu. Hodinky boli k pánskej veste alebo smokingu pripevnené retiazkou, tzv. šatlénom. Vreckové hodinky neboli však mužskou záležitosťou, aj dámy mali svoje bohato zdobené elegantné vreckové hodinky malých rozmerov, tzv. mníšky. V niektorých prípadoch sa vám môže pošťastiť kúpiť vreckové hodinky v pôvodnom obale, čo určite zvyšuje ich atraktivitu.

Prvé vreckové hodinky

História prvých vreckových hodiniek siaha až do 16. storočia. Pravdepodobným strojcom prvých mechanicky prenosných hodiniek je Peter Henlein a jeho tzv. norimberské vajcia. Názov je odvodený od tvaru plášťa hodiniek a miesta vzniku. V roku 1587 boli v Ženeve skonštruované prvé sériovo vyrábané vreckové hodinky. Dostalo sa im značnej obľuby prevažne u majetných ľudí, a to aj napriek tomu, že veľkosť ani váha stále nebola najmenšia. Nasledoval ďalší vývoj, pri ktorom bol kladený dôraz na väčšiu presnosť chodu stroja, ale aj praktickosť a v neposlednom rade umelecké spracovanie.

Starožitné vreckové hodinky Starožitný šatlén

Vreckové hodinky "cibuľa"

Vreckové hodinky na retiazke si vyslúžili ľudové pomenovanie "cibuľa" už kedysi dávno. Dôvodov pre toto pomenovanie môže byť viac. Napríklad okrúhly tvar hodiniek a tiež to, že vreckové hodinky môžu mať hneď niekoľko „šupiek“. Vreckové hodinky delíme na dvojplášťové a trojplášťové:

  • Dvojplášťové vreckové hodinky – Majú dva krycie plášte (šupky) na zadnej strane. Jeden, obvykle vyrobený z kovu, chráni strojček hodiniek, druhý potom slúži ako puzdro, ktoré už môže byť vyrobené zo zlata alebo striebra. Ciferník je chránený iba sklíčkom.
  • Trojplášťové vreckové hodinky – Majú tri plášte, dva sú rovnaké ako pri dvojplášťových hodinkách. Tretí plášť ale chráni aj prednú stranu hodiniek, to znamená ciferník a sklíčko.


Vreckové hodinky sa vracajú do módy a stále častejšie sa kupujú aj za účelom darčeka. Na zadnú stranu plášťa je možné vyryť monogram alebo dátum narodenia či meno obdarovaného.

Zlaté vreckové hodinky Zlaté vreckové hodinky

Vreckové hodinky PRIM

Pri vreckových hodinkách českej značky PRIM nájdete originálny dizajn a mnohoročnú históriu a tradíciu. Skrývajú v sebe eleganciu a krásu a skvele doplnia váš outfit. Pri vreckových hodinkách je zásadná ich veľkosť. Najtypickejší priemer ciferníka je 4,5 cm, ktorý sa výborne zmestí do vrecka. Každý model si môžete doplniť o retiazku "šatlén", ktorou si hodinky pripnete k saku alebo vestičke.

Hodinky PRIM Hodinky PRIM

Starožitné stopky

Hodinky, ktoré sú vybavené funkciou na meranie krátkeho intervalu sa označujú “chronograf” alebo stopky. Majú niekoľko sub-číselníkov s ručičkami a tlačidlo pri korunke. Hodinky, ktoré sa dali zastaviť a opäť spustiť, vznikli už na konci 18. storočia. Ich vývoj bol dlhý, až následne v 20. storočí sa tento odmeriavací mechanizmus začal používať aj pri hodinkách vreckových a náramkových.

Hodinky, stopky Hodinky, stopky
Zobraziť méně keyboard_arrow_up