Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Bankovky Severná a Stredná Amerika

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Stupeň zachovalosti
UNC
Rok vydania
Perforácia
Perforácia
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Bankovky Severná a Stredná Amerika

V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 1 037 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 1 037 ponúk O výsledkoch
Zoznam odporúčaných ponúk
Zoznam ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Amerika a americký dolár bol vždy hýbateľom svetovej ekonomiky, najmä preto, že mnoho krajín je na túto menu pevne naviazaných svojim kurzom a tiež mnoho bánk má v tejto mene svoje rezervy. V minulosti bolo totiž zaručované, že dolár ako svetová mena je zameniteľná za zlato. Tento štandard bol zrušený 15. 8. 1971. Nemalo by zostať bez povšimnutia, že názov slova dolár pochádza z nášho pomenovania meny toliar. Americký dolár používa dnes ako zákonnú menu nielen USA, ale ešte cez 10 krajín a území, väčšinou ide o ostrovné štáty. Bankovky USA sú veľmi populárne a podľa toho tomu odpovedá aj cena bankoviek na trhu, a to aj pri bežných kusoch nižších nominálnych hodnôt. Na trhu sa zachovalo aj mnoho bankoviek z obdobia občianskej vojny, preto môžeme nájsť aj relatívne zachovalú bankovku z obdobia okolo roku 1860. Obe strany konfliktu sa samozrejme tiež pripravovali na prípadný koniec vojny, a tak mali dopredu pripravených niekoľko miliónov bankoviek. Mnoho týchto bankoviek na trhu od štátov, ktoré vojnu prehrali, alebo ktoré sa jednoducho už nepoužili v obehu teda nemá rok, ani podpisy, preto sa jedná o bankovky uložené a relatívne bez poškodenia, mnohokrát v stave UNC, a možno ich získať v prijateľnej cenovej hladine. Oproti tomu môže existovať druhý extrém, a to pri veľmi cenných kusoch a predovšetkým potom pri týchto cenných kusoch aj vysoký výskyt falzifikátov.

1 Dollar 1917 - Columbus Discovery - G.Washington

Zbieranie jednotlivých štátov

Medzi ďalšie veľmi obľúbené zberateľské územia patria aj všetky južné štáty, ako napríklad Mexiko, Argentína, Peru, Guyana, Brazília a najmä Venezuela, ktorá priťahuje záujem zberateľov kvôli vysokým hyperinflačným nominálom. Ešte do 90. rokov tieto krajiny používali tzv. "dolárový" formát a dalo by sa povedať, že aj unifikovaný vzhľad bankoviek, preto z nich je možné vytvoriť nielen vzhľadovo veľmi peknú a zaujímavú zbierku. Medzi významné štáty zo zberateľského hľadiska patrí Kuba, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Na bankovkách z roku 1960 môžeme nájsť špecifický podpis CheGuevary "Che" ako prezidenta banky, ktoré sú cenené oveľa viac. Ďalším dôvodom je, že tlač bankoviek od roku 1961 prebiehala v Štátnej tlačiarni cenín v Prahe. Zo štátov Strednej Ameriky sa zbierajú štáty najmä Belize, Honduras, Kostarika a Guatemala, ktoré sú cenovo dostupné. Bankovky Salvadoru sú oproti nim naopak cennejšie a aj menšie nominály sa pohybujú vo vyšších cenových reláciách. Kanadské bankovky sú kapitola sama o sebe, väčšinou sa v krásnych stavoch vyskytujú vzácne, a to najmä staršie kusy, veľký záujem o ne je hlavne z toho dôvodu, že je na nich vyobrazená kráľovná.

Tento opis pre vás pripravil odborník na bankovky – Robert Kurucz

„Keď pred 17 rokmi ako milovník histórie začínal zbierať, v tom čase si neuvedomoval, kam ho zberateľstvo zavedie – na veľtrhy, do zahraničia k medzinárodným predajcom a zberateľom z celého sveta, na zakladanie zberateľských stránok a diskusií, organizovanie prednášok i obchodovanie. Rád pomáhal v rozširovaní zbierok ako u začínajúcich, tak aj pokročilých záujemcov, predovšetkým o bankovky v tej najlepšej kvalite. Na Aukre obchoduje už 15 rokov, a preto svoje skúsenosti rád využije na to, aby sa tu mohla rozvíjať vysoká kvalita služieb pre zberateľov ."

Robert Kurucz
Zobraziť méně keyboard_arrow_up