Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Bankovky Nemecko

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Stupeň zachovalosti
UNC
Rok vydania
Perforácia
Perforácia
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Bankovky Nemecko

V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 795 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 795 ponúk O výsledkoch
Zoznam ponúk
123456 chevron_right chevron_right

Prvé vydanie Nemeckých bankoviek sa objavuje prvýkrát 11. 7. 1874, čo je ďaleko neskôr ako v prípade Rakúsko-Uhorska, z dôvodu, že zjednotené Nemecko bolo v tom čase veľmi mladý štát až od roku 1871. Do tej doby boli jednotlivé územia rozbité na samostatné mestá, panstvo a kráľovstvo. Bankovky pred rokom 1900 sú veľmi zriedkavé. Naopak bankovky z rokov 1904 – 1910 a po roku 1917 sa väčšinovo dajú poskladať v stave UNC za prijateľné ceny až do roku 1922, a dá sa tak vytvoriť krásna zbierka.

Hyperinflácia

Po prvej svetovej vojne, kedy vznikla Weimarská republika, sa prejavilo obrovské zadlženie a vysoká inflácia, ktorá sa roztočila v jednu z najhorších ekonomických kríz v Európe, a tak tu začína doslova festival pre zberateľov. Desiatky tlačiarní chrlili do obehu milióny nekrytých bankoviek a v obchodoch sa cena menila niekoľkokrát denne, rovnako tak sa vydávali aj výplaty. Inak sa mohlo stať, že dotyčný by si za zarobené peniaze popoludní už nič nekúpil. Nevyplatilo sa ani kupovať drevo na vykurovanie, bolo jednoduchšie zakúriť priamo balíkom bankoviek. Každá tlačiareň používala iné ochranné prvky a iný papier, iný číslovač, jednoducho sa bralo všetko, čo bolo k dispozícii, a tak nechtiac vznikol nespočet zberateľských variantov. Mnoho nominálov z tohto obdobia sa dá zaobstarať v stave UNC za krásne ceny.

NEMECKO DDR 10 Marek AH 1971
NEMECKO DDR 5 Marek PJ 1975

Druhá vojna a rozdelenie Nemecka     

Počas druhej svetovej vojny vzniklo veľa bankoviek aj poukážok pre vojakov. Niektoré Ríšske marky boli platné aj na našom území. Po vojne potom platili podobne ako u nás vojnové poukážky vydávané však americkou stranou. Po skončení vojny sa na území Východného Nemecka pôvodné, ale predvojnové, bankovky kolkovali kolky z roku 1948 a v rovnakom roku tiež stihli vydať novú emisiu bankoviek v hodnotách 0, 50, 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 100 marek, nová emisia hodnôt 5, 10, 20, 50 a 100 potom bola dotlačená v roku 1955. Západné Nemecko tiež vydalo prvú emisiu bankoviek v roku 1948 a bez zaujímavosti určite nezostane fakt, že všetky (západné) bankovky od tohto roku sú stále zameniteľné za eurá. Východné marky, ktoré nie sú zameniteľné, sú stále k dispozícii ako vo vydaných, tak aj nevydaných emisiách, a tak sú priaznivo cenovo dostupné. Nemecké bankovky sú jedny z najviac hľadaných a je možné z nich tiež vytvoriť krásnu zbierku.

Tento opis pre vás pripravil odborník na bankovky – Robert Kurucz

„Keď pred 17 rokmi ako milovník histórie začínal so zberateľstvom, v tom čase si neuvedomoval, kam ho zberateľstvo zavedie – na veľtrhy, do zahraničia k medzinárodným predajcom a zberateľom z celého sveta, na zakladanie zberateľských stránok a diskusií, organizovanie prednášok i obchodovanie. Je rád, keď môže pomáhať v rozširovaní zbierok ako u začínajúcich, tak aj pokročilých záujemcov predovšetkým o bankovky v tej najlepšej kvalite. Na Aukre obchoduje už 15 rokov, a preto svoje skúsenosti rád využije na to, aby sa tu mohla rozvíjať vysoká kvalita služieb pre zberateľov ."

Robert Kurucz
Zobraziť méně keyboard_arrow_up