Vaše internetové pripojenie je späť. Aby všetko fungovalo správne, kliknite pre opätovné načítanie stránky
Nie ste pripojení na internet. Skontrolujte svoje pripojenie a skúste to prosím znova.

chevron_left Bankovky Rakúsko-Uhorsko

Parametre zrušiť filtre Typ ponuky
Cena (€)
Lokalita
Do vzdialenosti km
Parametre ponuky
Stupeň zachovalosti
UNC
Rok vydania
Perforácia
Perforácia
Doba dodania (od obdržania platby)
Vystavené pred
Končiaca za menej ako

Bankovky Rakúsko-Uhorsko

V mojom okolí

Na zobrazenie ponúk vo vašom okolí potrebujeme mať prístup k polohe. Povoľte prosím túto funkciu vo vašom zariadení.

Našli sme vám celkom 181 ponúk O výsledkoch
Zoradiť podľa:Relevantnosť, najlepšia zhodakeyboard_arrow_down
Relevantnosť:
done najlepšia zhoda
Cena:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Cena vrátane prepravy:
done najlacnejšie
done najdrahšie
Počet kupujúcich:
done najmenej
done najviac
Čas:
done práve končiaci
done najnovšie
favorite Strážiť podobné ponuky
Našli sme vám celkom 181 ponúk O výsledkoch
Zoznam ponúk
1234 chevron_right chevron_right

Prvé papierové peniaze, ktoré obiehali na našom území, vydala Viedenská mestská banka roku 1759 za vlády Márie Terézie. Vďaka vojnovým útrapám to bol geniálny prostriedok na získanie peňazí na stúpajúce vojnové výdavky. Išlo vlastne o prototyp štátneho dlhopisu, kedy bola idea taká, že Bankocedule, ako sa vtedy týmto bankovkám hovorilo, sa po návrate do banky a vyplatení sumy zničili.

Ako to všetko začalo

Po potvrdení úspešnosti tohto modelu sa vytvárali stále nové a nové emisie a verejnosť na ne reagovala kladne. Princípom bolo, že sa už mešťan nemusel zaoberať nosením zlata a striebra pri sebe, ale stačilo mu, keď si len uschoval Bankoceduli podľa vyznačenej hodnoty. V prípade potreby po príchode do banky mu bola hodnota vyplatená v kove. Čoskoro ľudia zistili, že jednoduchšie je vymieňať si len bankocedule namiesto toho, aby chodili pre drahý kov. Takto vznikli prvé kreditné peniaze. Emisie prvých prototypov obsahovali aj české nápisy a boli vydané v hodnotách 5, 10 a 20 Zlatých, neskôr potom aj 25, 50 a 100 Zlatých. Po Napoleonských vojnách došlo k obrovskému zadlženiu štátu vydávaním nekrytých Bankocedulí, a tým pádom aj k veľkému štátnemu bankrotu v roku 1811. Po reforme boli bankocedule menené 5:1. V nasledujúcom období sa na bankovkách objavili prvé ochranné prvky ako suché pečate. Bez zaujímavosti by určite nemal zostať fakt, že za falšovanie bol trest smrti a odmena 1 000 zlatých za udanie páchateľa.

2 Kroken 1914

História sa opakuje

Kvôli financovaniu vojny proti Prusku a Taliansku v roku 1866 sa štát okrem bankoviek emitovaných bankou rozhodol vydávať aj štátovky. Peniaze v obehu sa medzi rokmi 1855 a 1893 strojnásobili, a tak bola opäť otrasená dôvera v štát. Od roku 1880 sa bankovky nanovo tlačili ako Rakúska a Uhorská strana, na čo Poliaci, Česi a Taliani reagovali s veľkou nevôľou a radi tieto bankovky dodatočne upravovali, napríklad nápisy vo svojom rodnom jazyku. Za toto poškodenie bol neskôr stanovený trest 5 grajciarov. V roku 1881 bol prvýkrát na bankovke použitý portrét panovníka Františka Jozefa I. a v roku 1888 sa na bankovke objavil prvý moderný ochranný prvok, a to papier s farebnými vláknami. V roku 1892 Rakúsko nasledovalo príklad ostatných krajín a prešlo z menového krytia zo striebra, ktorého cena často kolísala, k zlatu. Výmenný kurz bol 1 Gulden : 2 Kronen. Dňa 20. 9. bola vydaná úplne prvá bankovka v novej mene 20 Kronen 1900, ktorá však bola po krátkom čase nahradená kvôli častému výskytu falzifikátov. Bankovky Rakúska-Uhorska sú jedny z najvyhľadávanejších na našom trhu. Pre úplný prehľad je dobré si zaobstarať zahraničný katalóg, napr. "Katalog der österreichischen Banknoten ab 1759". Veľmi často sa v ponukách vyskytujú pretlačené RU bankovky Deutschösterreich, čo bolo po prvej svetovej vojne politicky neuznané územie Nemecka a Rakúska. Používali vzory bývalých RU bankoviek, ktoré boli opatrené touto pretlačou a niekoľko rokov boli v obehu. Vzhľadom na veľmi vysoký počet nepoužitých a dochovaných bankoviek sa vyskytujú oveľa častejšie ako pôvodné bankovky, avšak cena je odlišná. Mnoho začínajúcich zberateľov si rado zamieňa tieto bankovky s pretlačou Deutschösterreich ako bankovky Rakúsko-Uhorska. Tieto pretlačené bankovky boli platné od 9. 1. 1920 do 31. 1. 1924, a tak technicky ani nemôžu spadať do tohto obdobia a ich cena je vždy rádovo nižšia ako u pôvodných bankoviek. Buďte teda pri nákupe vždy pozorní.

Tento popis pre vás pripravil odborník na bankovky – Robert Kurucz

„Keď pred 17 rokmi ako milovník histórie začínal zbierať, v tom čase si neuvedomoval, kam ho zberateľstvo zavedie – na veľtrhy, do zahraničia k medzinárodným predajcom a zberateľom z celého sveta, na zakladanie zberateľských stránok a diskusií, organizovanie prednášok i obchodovanie. Je rád, keď môže pomáhať v rozširovaní zbierok ako u začínajúcich, tak aj pokročilých záujemcov, predovšetkým o bankovky v tej najlepšej kvalite. Na Aukre obchoduje už 15 rokov, a preto svoje skúsenosti rád využije na to, aby sa tu mohla rozvíjať vysoká kvalita služieb pre zberateľov ."

Robert Kurucz
Zobraziť méně keyboard_arrow_up